Niewiele osób potrafi precyzyjnie określić, czym są czyny karalne, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą ich popełnienie. Podobnie jest z terminami takimi jak małoletni, nieletni czy młodociany – często mylone i niezrozumiałe. Aby rozwiać te wątpliwości, policjantki specjalizujące się w profilaktyce społecznej postanowiły przeprowadzić pogadankę na ten temat. Swoją prelekcję wygłosiły podczas edukacyjnego spotkania w Szkole Podstawowej Nr 86, która mieści się przy ulicy Korynckiej.

Zadaniem tych funkcjonariuszek z Zespołu Profilaktyki Społecznej jest nauka bezpiecznych zachowań dzieciom i młodzieży. Ich celem jest pokazanie, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń, jak radzić sobie w sytuacjach skomplikowanych, a także gdzie szukać pomocy. Dużą wagę przywiązują do edukacji młodzieży w zakresie odpowiedzialności karnej za popełnianie czynów karalnych. Tego właśnie zagadnienia dotyczyło ostatnie spotkanie z uczniami klasy ósmej w Szkole Podstawowej Nr 86.

Podczas spotkania, policjantki szczegółowo omówiły, czym jest demoralizacja i jakie są jej objawy. Przedstawiły również, za jakie wykroczenia i przestępstwa nieletni sprawcy czynów karalnych mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. By uczynić temat bardziej zrozumiałym i atrakcyjnym dla młodych ludzi, całość została zilustrowana filmem edukacyjnym.

Na koniec spotkania, funkcjonariuszki przypomniały o zagrożeniach, które mogą nas spotkać na co dzień, zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie.