Przemoc rówieśnicza jest zjawiskiem niestety często występującym w szkolnych placówkach. Wobec tego, jak rozpoznawać przemoc i jak z nią skutecznie walczyć? Na te pytania odpowiadali uczniowie warszawskiej Szkoły Podstawowej Nr 105 podczas spotkania z policjantkami zajmującymi się profilaktyką społeczną.

Policjantki specjalizujące się w działaniach profilaktycznych odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 105 położoną przy ulicy Żwanowieckiej w Warszawie. Celem ich wizyty było rozmowy na temat przemocy wśród rówieśników z uczniami klas szóstych i siódmych. Chciały uświadomić młodzież, jak powinna wyglądać prawidłowa reakcja na przemoc oraz jak sobie z nią radzić.

Podczas spotkania, uczniowie mieli możliwość samodzielnie określić, co wg nich stanowi przemoc, zapisując swoje definicje na tablicy. Policjantki podkreśliły, że wszelkie formy agresji, takie jak bicie, kopanie, popychanie, przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie czy hejtowanie są krzywdzące i wiążą się z konsekwencjami prawnymi.

Każdy powinien pamiętać, że nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiego człowieka. Każdy ma prawo być wrażliwy, słaby i bezbronny – żadne dziecko nie jest winne temu, że stało się ofiarą przemocy!