Przedstawiciele stołecznej policji zapowiadają, że są gotowi na zabezpieczenie zapowiedzianego na najbliższy piątek dużego zgromadzenia publicznego w Warszawie. Wydarzenie to może spowodować znaczne utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach miasta. Policjanci podkreślają, że ich głównym celem jest ochrona bezpieczeństwa osób uczestniczących w proteście.
Służby policyjne będą sprawować nadzór nad przebiegiem całego wydarzenia, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczestników oraz obecnych w pobliżu osób trzecich. Policja deklaruje też monitorowanie sytuacji drogowej, wyznaczanie możliwych objazdów oraz udzielenie niezbędnej pomocy wszystkim potrzebującym.
Z informacji przekazanych przez organizatora wynika, że zgromadzenie ma rozpocząć się 10 maja o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. Uczestnicy mają następnie przemaszerować ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Marszałkowska, przejść przez Rondo R. Dmowskiego i Al. Jerozolimskie, Rondo Ch. de Gaullea, ulicą Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i ulicą Wiejską, gdzie o godzinie 22:00 ma nastąpić zakończenie zgromadzenia.
Apeluje się do wszystkich o przestrzeganie znaków drogowych obowiązujących na terenie stolicy oraz o słuchanie poleceń wydawanych przez policjantów. Mieszkańcy powinni być przygotowani na możliwość czasowego zamknięcia niektórych ulic znajdujących się na trasie marszu.
W przypadku niewłaściwego zachowania wobec przepisów ruchu drogowego, uczestnicy zgromadzenia muszą liczyć się ze stanowczą reakcją policji oraz odpowiedzialnością prawną. Policja zapowiada regularne informowanie o aktualnej sytuacji na ulicach miasta i ewentualnych objazdach.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodu w domu, szczególnie w dniu protestu. W zabezpieczanie zgromadzenia zaangażowani są policjanci ze wszystkich jednostek podległych Komendantowi Stołecznemu Policji, w tym m.in. prewencji, ruchu drogowego czy służby kryminalnej. Wsparcie zapewnia również Komendant Główny Policji, przydzielając dodatkowo policjantów z innych garnizonów.
Przy uczestnictwie w zgromadzeniu, pamiętajmy o potencjalnych zagrożeniach i obowiązujących stopniach alarmowych CRP. Zaleca się informowanie policjantów na miejscu o każdej nieprawidłowości. Udział w zgromadzeniach daje prawo do wyrażania swoich poglądów, ale nie daje prawa do naruszania przepisów prawa czy zagrażania zdrowiu i życiu innych osób.