Wszyscy uwielbiamy długie weekendy i urlopy, z niecierpliwością odliczając dni do ich nadejścia. Długi weekend w maju to czas, kiedy wielu z nas pragnie wyruszyć na odkrywanie uroków różnych regionów Polski. Jednak w poszukiwaniu idealnej oferty noclegowej, możemy napotkać na oszustów. Dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka porad na temat tego, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy rezerwacji miejsca pobytu, umożliwiając uniknięcie rozczarowania i strat finansowych.
Zazwyczaj, przed wyjazdem na krótki urlop, szukamy atrakcyjnych ofert noclegowych, takich jak prywatne kwatery, pensjonaty, apartamenty czy hotele. Gdy już znajdziemy propozycję odpowiadającą naszym oczekiwaniom, dokonujemy rezerwacji i wpłacamy zaliczkę. Zaliczka służy jako gwarancja dla obu stron – właściciel obiektu uzyskuje pewność, że gość nie zmieni swojego planu, a jeśli by tak się stało w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, otrzyma finansową rekompensatę. Z drugiej strony, gość ma gwarancję, że zarezerwowany pokój rzeczywiście jest dla niego zarezerwowany. Po kilku dniach lub tygodniach przybywamy na miejsce i okazuje się, że adres wynajętego miejsca to zwykły budynek mieszkalny lub puste pole. Telefon do osoby wynajmującej pozostaje bez odpowiedzi, a lokalni mieszkańcy nie mają pojęcia o istnieniu jakichkolwiek apartamentów czy kwater. W ten sposób zostajemy ofiarami oszustwa, znane jako „fałszywa kwatera”.
Tego rodzaju oszustwo polega na publikowaniu w sieci, na stronach aukcyjnych czy specjalnie do tego celu spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ofert noclegowych w popularnych miejscowościach turystycznych. Często są to wyjątkowo atrakcyjne propozycje – zachwycające lokalizacją, obniżoną ceną, pięknymi zdjęciami apartamentów czy uroczych domków oraz zapierającymi dech w piersiach widokami z ich okien. Jednakże można uniknąć takiego oszustwa.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy dany obiekt jest zarejestrowany w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich. Warto również skonsultować się z lokalnym urzędem gminy, które prowadzą ewidencję innych obiektów oferujących usługi hotelarskie. Zazwyczaj urzędy gmin mają informacje na temat przedsiębiorców prowadzących taką działalność na terenie danej gminy i mogą udzielić takiej informacji.
Aby zabezpieczyć się przed oszustwem, warto stosować się do kilku zasad:
- Porównajmy cenę wynajmu do cen w obiektach o podobnym standardzie i lokalizacji – „super okazje” powinny zawsze budzić nasze podejrzenia.
- Korzystajmy z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających sprawdzonych ogłoszeniodawców.
- Sprawdźmy, czy wybrany przez nas domek, pensjonat, kwatera rzeczywiście istnieje. Starajmy się zgromadzić jak najwięcej informacji na ten temat, np. w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub w urzędzie gminy.
- Nie ufajmy bezgranicznie opinii zadowolonych klientów zamieszczonym na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa mogą być one spreparowane – lepiej zasięgnąć opinii z niezależnych źródeł.
- Unikajmy pośpiechu – nie sprzyja on zachowaniu ostrożności.
- Zachowajmy wszelką dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te wysłane przez nas, jak i otrzymane od drugiej strony.