Okres letnich wakacji to czas, kiedy młodzież często decyduje się na desperacki krok – ucieczkę z domu. Nierzadko decyzję tę podejmują nawet dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. Rodzice, których dzieci zdecydowały się na tak drastyczny krok, przeżywają prawdziwy dramat. Tymczasem, funkcjonariusze policji angażują wszystkie siły, aby odnaleźć zaginione pociechy.

Policjanci często odwiedzają szkoły podstawowe i średnie, aby rozmawiać z uczniami na temat ucieczek z domu oraz zagrożeń, które czekają na niezależne dzieci i nastolatków. Podkreślają jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z naruszenia prawa przez nieletnich. Wśród nich są między innymi wagary, palenie papierosów czy właśnie wspomniane wcześniej ucieczki z domu. Przyczyn takich decyzji może być wiele. Często jest to efekt problemów w szkole, strachu przed karą za słabe oceny lub chęci pochwalenia się przed rówieśnikami samodzielnością. Często jednak najgłębszym powodem są trudne relacje z rodzicami. W sytuacjach, kiedy młodzieży brakuje zrozumienia i ciepła, pojawia się myśl o ucieczce. Czasem jest to jedyna droga, by uciec od niewyobrażalnej presji wymagających rodziców.

Wakacyjne ucieczki najczęściej są krótkotrwałe i wynikają z impulsu, kiedy dojście do porozumienia z rodzicami wydaje się niemożliwe. Latem łatwiej jest znaleźć schronienie i pożywienie. Uciekinierzy często korzystają z płodów rosnących na działkach. W tym czasie również łatwiej nawiązać kontakty z rówieśnikami, ukryć się przed organami ścigania i znaleźć potencjalne ofiary do okradzenia. Niestety często takie działania prowadzą do problemów z prawem. Zawsze jednak warto pamiętać, że celem rozmów po takim incydencie powinno być pomoc a nie kara.

Gdy Twoje dziecko zdecydowało się na ucieczkę powinieneś natychmiast zgłosić zaginięcie na policję. Przyda się zdjęcie dziecka, ale pamiętaj aby nie zostawiać go w komendzie. Najlepiej zrobić kilka kopii i zostawić jedną u siebie w domu lub na smartfonie. Przypomnij sobie jak Twoje dziecko było ubrane i czy ma jakieś charakterystyczne cechy. Sprawdź pokój Twojego dziecka w poszukiwaniu informacji o motywach ucieczki lub ewentualnym miejscu pobytu. Przygotuj listę znajomych Twojego dziecka, ich adresów i numerów telefonów. Pomyśl gdzie Twoje dziecko najchętniej spędza czas. Jeśli Twoje dziecko wróci do domu, poinformuj o tym policję.

Waży jest również jak przyjmiesz swoje dziecko po ucieczce. To może zaważyć na decyzji o ponownej próbie ucieczki.