Magazyn podróżniczy National Geographic Traveler zainicjował plebiscyt „Cuda Polski 2024”. W ciągu kolejnych czterech tygodni, mieszkańcy naszego kraju będą mieli możliwość oddania swojego głosu na najbardziej fascynujące, zaskakujące i wartozajrzane lokalizacje rozsiane po różnych regionach.

Po przyjęciu propozycji nadsyłanych z poszczególnych obszarów, redakcja magazynu dokonała formalnych nominacji. Zostało wytypowanych w sumie 48 kandydatur do uzyskania tytułu „Cuda Polski 2024”. Wśród nich znalazły się zarówno pojedyncze obiekty, trasy turystyczne, punkty widokowe oraz naturalne atrakcje, jak również całe dzielnice czy ogrody. Niektóre z nich są mniej znane, niedawno odrestaurowane lub odkryte na nowo. Na liście nominowanych miejsc w województwie mazowieckim znalazło się Wzgórze Tumskie w Płocku, Nadbużańska Kraina Spokoju oraz Dzielnica Wisła w stolicy.

Proces głosowania będzie trwał do 5 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 10 czerwca, kiedy to poznamy 16 nowych wyjątkowych miejsc, które zasłużyły na miano Cudów Polski 2024. Każde województwo zostanie docenione jednym miejscem.

Warszawski brzeg Wisły

Wisła, ostatnia wielka naturalna rzeka Europy, jest nie tylko domem dla wielu gatunków ptaków, ale również miejscem, gdzie rozciągają się piaszczyste plaże – uznane przez National Geographic za jedne z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Jest to również idealne miejsce na rowerowe wyprawy, dzięki licznej sieci ścieżek przyrodniczych, które biegną wzdłuż jej obu brzegów. W tym roku oba brzegi Wisły połączył nowy most pieszo-rowerowy.

Dzielnica Wisła to prawdziwy klejnot Warszawy. To otwarte dla wszystkich przestrzenie są pełne radości, kultury, sportu i relaksu, stanowiąc naturalną łącznicę między miastem a naturą. Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły jest przekonany, że nominacja do plebiscytu to znak uznania dla pracy włożonej w rozwijanie warszawskiego odcinka Wisły oraz silny impuls do dalszego odkrywania tego obszaru. Zachęca również do głosowania na Dzielnicę Wisła, najpopularniejszą atrakcję w Warszawie podczas sezonu letniego.

Oba brzegi Wisły są obszarami chronionymi przez program Natura 2000, gdzie można spotkać ponad 150 gatunków ptaków i ponad 30 gatunków ryb. Większość z nich jest objęta ochroną. Codziennie mieszkańcy stolicy mogą tam spotkać różne zwierzęta, takie jak raki, bobry czy wydry. Warszawski odcinek Wisły to przede wszystkim naturalny korytarz powietrzny i migracyjny dla zwierząt. Wzdłuż utwardzonych leśnych dróżek można dotrzeć do sześciu miejskich plaż, takich jak Tarchomin, Żoliborz Rusałka, Poniatówka, Saska i Romantyczna.