Wystawa zatytułowana „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego” oferuje możliwość przeniknięcia do artystycznego świata uznawanego fotografa, Wojciecha Plewińskiego, poprzez zaprezentowanie około 150 jego najważniejszych prac. Ostatnia szansa na jej zwiedzanie nadarza się w najbliższą niedzielę, w Domu Spotkań z Historią.

Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska, dokonały starannego wyboru spośród licznych zdjęć Plewińskiego, które reprezentują głównie lata 1950-1980. Według nich, twórczość tego fotografa nie jest łatwa do sklasyfikowania. Wyróżniają ją lekkość, poczucie humoru oraz umiejętność zatrzymania w obiektywie każdej interesującej chwili. Dominującym motywem zdaje się być człowiek i różnorodne aspekty jego działań.

Aby ukazać wieloaspektowość talentu Plewińskiego, kuratorki podzieliły zdjęcia na sekcje tematyczne: ludzie kultury i sztuki, moda i diżajn, „Przekrój”, podróże zagraniczne, opowieść o Polsce, teatr. Plewiński jest znany z ogromnej ilości zdjęć okładkowych do „Przekroju” (ponad 500) oraz z fotografii teatralnych – sfotografował ponad 800 spektakli. Jego reportaże i serie zdjęć są szczególnie cenione ze względu na przenikliwe spojrzenie na otaczający świat.

Na ekspozycji widoczne są także zdjęcia z podróży do Włoch i Francji, a także z wizyt propagandowych w fabryce butów Radoskór i Hucie Katowice, organizowanych przez PRL dla dziennikarzy. Wśród eksponatów znalazły się również wybrane okładki „Przekroju” oraz portrety znanych postaci kultury, takich jak Jerzy Turowicz czy Sławomir Mrożek.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Jest wykształconym architektem, ale jego wielką pasją są fotografia, nurkowanie i narciarstwo. Jego zamiłowanie do fotografii zrodziło się podczas studiów architektury, kiedy to zaczął robić zdjęcia jako notatki ze swojej pracy w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Jego pasja stopniowo stawała się zawodem, choć jak sam przyznaje, sporty i pasje były dla niego zawsze ważniejsze.