Od pierwszego dnia nowego roku, Polska po raz drugi w historii przejęła batutę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które potrwa przez kolejne pół roku. Głównym celem polskiej prezydencji będzie zwiększenie bezpieczeństwa europejskiego, zarówno na płaszczyźnie zewnętrznej i wewnętrznej, jak też w obszarach informacyjnym, energetycznym i zdrowotnym. W stolicy Polski – Warszawie – w hołdzie dla tego wydarzenia, zawieszono flagi europejskie i Pałac Kultury i Nauki jest codziennie wieczorem oświetlany barwami polskiej i europejskiej flagi.

Przewodnictwo Polski nad Radą UE ma miejsce w niezwykle skomplikowanym czasie. Wszystkie kraje europejskie odczuwają konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, co podkreśla potrzebę zwiększenia zdolności obronnych naszego kontynentu – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Zaznacza on również, że w porównaniu do poprzedniego przewodnictwa Polski 13 lat temu, teraz kraj ten jest cenionym liderem w Unii, który potrafi skierować wspólne działanie całej społeczności europejskiej.

Od 1 stycznia 2025 roku, Polska piastuje funkcję przewodniczącego Rady Unii Europejskiej. Jest to kluczowy okres zarówno dla naszego kraju, jak i dla całej Wspólnoty, szczególnie że tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczynają prace nowi członkowie Komisji Europejskiej.

Celami polskiej prezydencji będą m.in: zwiększanie bezpieczeństwa w Europie, zarządzanie migracją, walka ze zmianami klimatu oraz promowanie konkurencyjności UE na globalnym rynku. Co więcej, początek kadencji nowego prezydenta USA będzie miał miejsce podczas przewodnictwa Polski.

Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w Warszawie odbędzie się 22 nieformalne spotkania ministrów z krajów UE. Główne wydarzenia zaplanowano właśnie tam, choć spotkania odbędą się również w innych miastach Polski. Łącznie oczekuje się ponad 300 oficjalnych wydarzeń i przyjazdu około 40 tysięcy delegatów. Z tej okazji, już teraz na ulicach Warszawy powiewają flagi Unii Europejskiej oraz Polski.