Proces renowacji secesyjnej willi wraz z dwoma oficynami, położonymi na ulicy Modlińskiej 257, zbliża się do swojego końca. W przyszłości, odrestaurowane budynki stają się centrum kulturalnym dla lokalnej społeczności, zarządzanym przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Planowane jest, aby prace były zakończone jeszcze w bieżącym roku.

Zdobiąca ulicę Modlińską secesyjna willa stopniowo odzyskuje swój dawny blask. Po ukończeniu projektu, jej odrestaurowane wnętrza staną się miejscem spotkań i różnych działań dla mieszkańców Białołęki. Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, remont tej nieruchomości to świadectwo dbałości miasta o zabytki oraz chęci dostosowania ich do potrzeb lokalnych społeczności.

Główny budynek kompleksu na Białołęce ma już odnowiony dach, posadzki i tynki. Ściany działowe zostały wystawione, instalacje ułożone, a okna zamontowane. Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, takie jak winda i podnośnik, zostały już zainstalowane w budynku. Aktualnie trwają prace malarskie i montaż parkietu na podłogach.

Akcentem nawiązującym do historycznego charakteru obiektu jest konserwacja zachowanych elementów dawnego wystroju. Transfery polichromii, czyli zabezpieczone fragmenty oryginalnych malowideł przeniesione na nowe podłoże – głowy aniołków i motywy dekoracyjne ze stropu oraz klatki schodowej – wracają na swoje pierwotne miejsca. Prace prowadzone są również przy polichromiach zachowanych na ścianach pomieszczeń. Dodatkowo odtworzone zostaną malowidła na sufitach oraz fryzy dekoracyjne na ścianach, co w sumie obejmie około 300 m kwadratowych powierzchni.

W toku jest również renowacja drewnianych stopni schodów, balustrad klatki schodowej, ceramicznych posadzek i części drewnianych drzwi. Zaplanowano także rekonstrukcję dwóch pieców kaflowych.

Ostatnie prace wykończeniowe odbywają się w oficynach bocznych. Do tej pory udało się wzmocnić ściany, wymienić stropy, położyć tynki i instalacje, a nowe konstrukcje dachów pokryto blachą. W najbliższym czasie przed oficynami zostanie przywrócony niski płotek na wzór historycznego, dodatkowo odtworzone zostaną dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Teren wokół budynków zostanie też uporządkowany i obsadzony zielenią.

Nad całym projektem czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a prace wykonuje firma Art Studio Konserwacja Zabytków. Po zakończeniu prac budowlanych i restauratorskich, budynek zostanie wyposażony w meble oraz sprzęt. Głównym wykonawcą prac budowlanych jest firma Telka Sp. z o.o., a koszt całego projektu wyniesie około 8,9 mln zł.