Dzisiaj zaczyna się proces zgłaszania projektów do kolejnej odsłony budżetu obywatelskiego w Warszawie. Mieszkańcy mają do wykorzystania imponującą sumę 105 782 530 zł. Termin nadsyłania swoich pomysłów wyznaczono na 25 stycznia 2024 roku.

Za nami już dziesięć lat realizacji budżetu obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości mieszkańców, udało się wprowadzić w życie wiele fascynujących inicjatyw. Każdy projekt, który jest zgłaszany, to nowa narracja o naszym mieście, ukazująca potrzeby jego obywateli oraz ich kreatywność. Każdy głos oddany podczas etapu głosowania to dowód gotowości do pracy nad lepszą przyszłością naszej metropolii – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Mieszkańcy stolicy mają prawo decydować o swoim mieście. Miasto zrealizowało blisko 4,5 tysiąca projektów dzięki propozycjom zgłaszanym przez obywateli. W poprzednich edycjach najczęściej wybierane były pomysły związane z edukacją i sportem (warsztaty, wykłady, zajęcia ruchowe), a także te o charakterze architektonicznym, takie jak tworzenie miejsc aktywności dla dzieci i dorosłych czy modernizacja boisk i skwerów. W ostatnim czasie dominowały inicjatywy „zielone”, tj. de-betonizacja i nasadzenia.

Budżet obywatelski jest narzędziem, które od wielu lat pozwala zrozumieć aktualne potrzeby warszawian. Umożliwia on określenie wspólnych celów, jednoczy i mobilizuje do działania. Jak co roku, liczymy na kreatywność warszawiaków – mówi Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Każdy obywatel stolicy ma szansę zgłosić pomysł na ulepszenie swojego otoczenia, ulubionego miejsca czy dzielnicy. Projekty wybrane podczas głosowania są później realizowane przez miasto. Pawilon sąsiedzki na Sadybie, który został zgłoszony w 2019 roku, to miejsce dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego.

Autorka projektu, architektka Katarzyna Molska zaplanowała stworzenie lokalu integracyjnego w specjalnie wybudowanym pawilonie parkowym. Miejsce to miało spełniać funkcję łączącą pokolenia i integrującą mieszkańców dzielnicy. Była to przestrzeń, gdzie każdy mógł spotkać się ze znajomymi i poznać nowe osoby, zagrać w gry towarzyskie, pokazać swoje dokonania, zorganizować wystawę, odczyt, prezentację lub wziąć udział w bezpłatnych zajęciach.

Zgłoszenia do 11. edycji budżetu obywatelskiego można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej m.st. Warszawy lub w formie papierowej dostępnej w wybranych urzędach dzielnicy.