Temat efektywności energetycznej dominował podczas spotkań króla Danii, Fryderyka X, w Warszawie – pierwszej odwiedziny tego typu od czasu jego objęcia tronu. W czwartkowy dzień, monarcha uczestniczył w ceremonii podpisania umowy mającej na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z planem, ciepło odpadowe generowane przez eksploatację metra ma przyszłościowo być wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych w stolicy Polski.
Na stacji Stadion warszawskiego metra, król Danii zasilił swoim podpisem porozumienie dotyczące optymalizacji wykorzystania energii. Kluczowym elementem umowy jest rekuperacja ciepła odpadowego z warszawskiego systemu metra. Zgodność tej współpracy z Zieloną Wizją Warszawy skieruje stolicę Polski ku poprawie jakości powietrza.
Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Ole Toft, wyraził zadowolenie z możliwości wspomagania realizacji tego projektu, podkreślając go jako model współpracy polsko-duńskiej w dziedzinie efektywności energetycznej i rozwoju miast.
Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podkreślił dążenie do czynienia miasta bardziej ekologicznym, poprzez działania mające na celu ograniczenie emisji CO2. Współpraca z duńskim rządem umożliwi realizację innowacyjnego projektu, który harmonijnie wpisuje się w politykę klimatyczną miasta. Technologia odzysku ciepła odpadowego z metra będzie wykorzystana w trakcie budowy trzeciej linii metra, skierowanej na Pragę-Południe – dzielnicę wspomnianą w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast jako obszar Warszawy, gdzie będą realizowane projekty pilotażowe.
Ekstra ciepło generowane przez metra to największe niewykorzystane źródło energii na świecie. Nowe partnerstwo ma na celu ponowne wykorzystanie tego nadmiaru ciepła do ogrzewania budynków i wody w mieście. W Warszawie dostępny nadmiar mógłby pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Szacowany potencjał nadwyżki ciepła wynosi 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro, mogą dostarczać nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.
Polsko-duńska współpraca ekologiczna rozpoczęła się od ceremonii podpisania listu intencyjnego na rzecz dekarbonizacji Warszawy. W ceremonii udział wzięli m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, a także przedstawiciele sektora prywatnego.
Po ceremonii, debata o dekarbonizacji w miastach odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa. Spotkanie zgromadziło wiele znaczących postaci, w tym wiceprezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego, Larsa Løkke Rasmussena – Ministra Spraw Zagranicznych Danii oraz reprezentantów duńskich miast i sektora biznesowego.
Warszawa, jako członek misji „Miasta” w ramach programu „Horyzont Europa”, dąży do realizacji celu Komisji Europejskiej polegającego na utworzeniu do 2030 r. 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast w Unii Europejskiej. Współpraca z Królestwem Danii to ważny krok na drodze do osiągnięcia tego celu.