Od dekady i pół, stolica Polski, Warszawa, nieustannie pracuje nad rozwojem sieci edukacyjnej, która skupia się na wsparciu uzdolnionych uczniów i uczennic. W tym roku, nowe instytucje dołączyły do zaangażowanych w programy WARS i SAWA. Miasto jest również orędownikiem innowacji w edukacji poprzez przyznawanie Honorowych Wyróżnień Prezydenta m.st. Warszawy w ramach projektu „Szkoła z pomysłem”. Jubileuszowe wydarzenie podsumowujące te inicjatywy odbyło się w Centrum Nauki Kopernik.

Warto przypomnieć, że certyfikat WARS i SAWA oraz Honorowe Wyróżnienie „Szkoła z pomysłem” Prezydenta m.st. Warszawy powstały jesienią 2009 roku. Pierwsze z nich zostały wręczone rok później, w 2010 roku. Od tego momentu coraz więcej szkół z Warszawy implementuje innowacyjne pomysły mające na celu rozwijanie talentów, kreatywności i umiejętności młodych ludzi.

Zgodnie z tym co podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik, programy WARS i SAWA są symbolami jakościowej zmiany, gdzie kluczowym elementem jest uczeń – jego pasje, marzenia i potrzeby. Projekt „Szkoła z pomysłem” to z kolei kolejny krok ku nowoczesnej edukacji, która stawia na kreatywność środowisk szkolnych i indywidualne podejście do ucznia.

Podczas tego roku obchodzono jubileusz 15-lecia tych projektów pod hasłem „Szkolny klimat sprzyjający rozwojowi zdolności”.

Projekt WARS i SAWA działa aktualnie w 217 warszawskich szkołach. Te placówki posiadają obecny status Certyfikatu Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA, który poświadcza osiągnięcia uzdolnionych uczennic i uczniów. Certyfikat ten jest przyznawany na okres czterech lat realizacji programu wsparcia dla uzdolnionych, ale po tym czasie szkoły mogą ubiegać się o jego nieograniczone przedłużenie.

Projekt „Szkoła z pomysłem” ma na celu promowanie mocnych stron szkół (inaczej niż przez wyniki egzaminów zewnętrznych), aby między innymi prezentować rozwiązania stosowane w warszawskich placówkach oraz udostępniać przykłady dobrych praktyk. Kolejnym celem tego projektu jest wspieranie innowacyjności i kreatywności środowisk szkolnych, promowanie ciekawych inicjatyw oraz integrowanie uczniów, nauczycieli i rodziców wokół realizowanych pomysłów. Do tej pory, tytuł ten został przyznany za ponad 100 projektów szkolnych. W tym roku kolejne 23 różnorodne pomysły otrzymały to wyróżnienie.

Projekt powstał dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik, samorządowej placówki doskonalenia nauczycieli – Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych Szkoleń (WCIES) oraz Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.