Uczniowie klas VI i VII w Szkole Podstawowej Nr 279 im. Batalionów AK Gustaw i Harnaś, mieszczącej się przy ulicy Cyrklowej 1 w Warszawie, mieli okazję dowiedzieć się więcej o konsekwencjach działań niezgodnych z prawem. Policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej zainicjowała tę rozmowę, aby podkreślić wagę odpowiedzialności prawnej młodocianych.
Podstawowym celem spotkania była edukacja na temat przemocy rówieśniczej oraz zrozumienie prawnego znaczenia terminów takich jak: nieletni, małoletni, czyn karalny czy demoralizacja. Młodzież miała okazję zapoznać się z tymi pojęciami i dowiedzieć się o możliwych konsekwencjach prawnych wynikających z ich nieprzestrzegania. Policjantka omówiła również działania wychowawcze, które sąd rodzinny może podjąć wobec osoby nieletniej, która dopuściła się czynu zabronionego.
Dodatkowo, dyskusja dotyczyła przemocy i agresji w środowisku szkolnym oraz w Internecie, a także zasady odpowiedzialności prawnej za takie działania. Młodzież dowiedziała się o najczęstszych formach cyberprzemocy, takich jak: nękanie, umieszczanie kompromitujących zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się pod inną osobę oraz pisanie obraźliwych komentarzy. Zadaniem policjantki było również ukazanie uczniom konsekwencji prawnych wynikających z takich działań.
Aby lepiej zilustrować omawiane tematy, funkcjonariuszka wykorzystała multimedialny materiał szkoleniowy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania i angażując się w dyskusje na omawiane tematy.