Rozpoczęcie sezonu grzewczego, a wraz z nim wzmożone wykorzystywanie pieców opalanych różnorodnymi paliwami oraz dodatkowych urządzeń grzewczych, niesie ze sobą poważne zagrożenia. Nieumiejętne lub nieostrożne użytkowanie tych urządzeń może prowadzić do zagrażających życiu sytuacji, a nawet do strat materialnych. Służby policyjne zalecają regularne kontrolowanie stanu technicznego pieców i innych urządzeń grzewczych, jak również zapewnienie odpowiednich warunków dla ich działania, aby zabezpieczyć siebie i swoje otoczenie przed potencjalnymi zagrożeniami.

Nadejście chłodniejszej pory roku przynosi nie tylko podwyższone ryzyko wybuchu pożaru, ale także groźbę zatrucia śmiertelnym tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. Ten gaz jest niezwykle trudny do wykrycia – nie posiada smaku ani zapachu, co utrudnia rozpoznanie i przewidzenie z nim związanych zagrożeń. Najczęstszą przyczyną przypadków zatruć tlenkiem węgla w domach jest niesprawność systemów kominowych, takich jak przewody wentylacyjne, spalinowe czy dymowe.

Symptomy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, zawroty, uczucie ogólnego zmęczenia, duszności, problemy z oddechem – nieregularny i przyspieszony, senność oraz nudności. Objawy te skutkują dezorientacją oraz utratą zdolności do oceny zagrożenia przez osobę zatrutą czadem, która staje się całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca gromadzenia się trującego gazu), traci przytomność i bez natychmiastowej pomocy może umrzeć.

W sytuacji zatrucia tlenkiem węgla należy: natychmiast zapewnić poszkodowanej osobie dostęp do świeżego powietrza; jak najszybciej przenieść ofiarę w bezpieczne miejsce na świeżym powietrzu; rozluźnić ubranie poszkodowanemu; wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999) lub straż pożarną (tel. 998 lub 112) i jeżeli poszkodowany nie oddycha – natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla, policja radzi podjąć szereg działań: skontaktować się ze specjalistą celem sprawdzenia stanu systemu grzewczego; zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla, które alarmują mieszkańców o zagrożeniu; stosować się do instrukcji obsługi pieca i podgrzewaczy wody; regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza przed snem; nie zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz zapewnić odpowiednią mikrowentylację w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze.