Aktualnie, w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Drewnica, przeprowadzane są specjalistyczne działania mające na celu poprawę stanu zdrowotnego i rozwojowego lasów. Pielęgnacyjny zabieg zwanym „trzebieżą” polega na selekcyjnym usuwaniu określonych egzemplarzy drzew. W pierwszej kolejności usuwane są te, które ze względu na swoją słabość hamują rozwój drzew zdrowszych i silniejszych.
Oprócz drzew słabych, z zakresu tego zabiegu wyeliminowane zostaną również te, które są atakowane przez pasożytnicze grzyby lub owady. Co istotne, specjaliści z Nadleśnictwa Drewnica zadbają także o bezpieczeństwo użytkowników lasu, usuwając drzewa stanowiące potencjalne zagrożenie – zarówno w głębi lasu, jak i przy często uczęszczanych ścieżkach.
Trzebieże znacząco wpłyną na poprawę warunków wzrostu dla pozostałych w lesie drzew. Więcej przestrzeni dla rozwijających się egzemplarzy to gwarancja lepszego dostosowania do warunków środowiska. Dodatkowo, las po przeprowadzonych trzebieżach zyska na odporności na działanie wiatrów, suszy i ewentualnych pasożytów.
Zabiegi prowadzone są przy użyciu nowoczesnej maszyny wielooperacyjnej, zwaną harwesterem, która minimalizuje ryzyko uszkodzeń ściółki leśnej, runa i podszytu. W najbliższym czasie niektóre tereny leśne mogą być czasowo niedostępne dla użytkowników ze względu na prace związane z trzebieżami, co ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom odwiedzającym las, jak i pracownikom wykonującym zabiegi.
Na mapie dostępnej w Nadleśnictwie Drewnica widoczne są miejsca, gdzie planowane są lub już są przeprowadzane trzebieże.