Nadleśnictwo Drewnica podjęło działania związane z określonymi zabiegami pielęgnacyjnymi, znane jako trzebieże. Celem tej procedury jest wyeliminowanie wybranych drzew, zwłaszcza tych o słabszej kondycji, które hamują rozwój sąsiednich drzew. Dodatkowo, drzewa infekowane przez pasożytnicze grzyby lub owady, a także te stanowiące potencjalne zagrożenie dla osób korzystających z lasu – zwłaszcza w przypadku popularnych szlaków – także są usuwane.

Trzebieże przyczyniają się do znacznej poprawy warunków wzrostu dla drzew pozostałych w drzewostanie jako elementów docelowej struktury. Dzięki temu zabiegowi, drzewa otrzymają więcej przestrzeni do swego swobodnego rozwoju.

Po wprowadzeniu trzebieży, las staje się bardziej odporny na różnego rodzaju niekorzystne zjawiska, takie jak silne wiatry, susza czy pasożyty. Wykonywanie tych prac będzie realizowane za pomocą specjalistycznego sprzętu wielofunkcyjnego, czyli harwestera. Ta maszyna zapewnia minimalizację uszkodzeń ściółki leśnej, runa i podszytu.

W trakcie realizacji trzebieży, wprowadzone zostaną tymczasowe ograniczenia dostępu do określonych obszarów leśnych. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom korzystającym z lasu, jak i pracownikom zaangażowanym w realizację tego zabiegu.