Nową przestrzeń do oddechu zyskali mieszkańcy dzielnicy Praga-Północ. Na miejscu zniszczonego asfaltu i betonu przy ulicy Markowskiej powstał przyjazny skwer, oferujący różnorodne atrakcje dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Teraz to miejsce tętni życiem, stanowi oazę zieleni w centrum miasta z placem zabaw oraz fontanną do ochłody w upalne dni.
Skwer został stworzony na skrzyżowaniu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej. Prace polegały na usunięciu blisko 1,5 tysiąca metrów kwadratowych betonu i asfaltu. Następnie utworzono alejki mineralne, które mają zdolność do przepuszczania wody. W nawierzchnię wbudowano również zabytkową kostkę bazaltową.
Obszar ten uatrakcyjniono poprzez zasadzenie 27 drzew tj. jesiony pensylwańskie 'Summit’ oraz platany. Dodatkowo, teren ozdobiono ponad tysiącem krzewów, bylin, traw ozdobnych oraz pnączy, które będą się wspinały po pergolach. Utworzono również miejsca z trawnikami o powierzchni 540 metrów kwadratowych.
Skwer jest miejscem, które może przyciągnąć zarówno starszych mieszkańców jak i rodziny z dziećmi. Zorganizowano tu liczne urządzenia do zabawy jak domki ze zjeżdżalniami, huśtawki, karuzele, mini-linarium oraz piaskownicę. Nie zapominano także o dzieciach z niepełnosprawnościami, dla których dostosowano odpowiednie atrakcje. Dodatkowo, dla najmłodszych przygotowano „kostki wiedzy”, będące źródłem informacji o otaczającej nas przyrodzie. Wszystko to umieszczono na obrotowych słupach wykonanych z drewna. Dla osób szukających relaksu i odpoczynku przygotowano ławki oraz stoliki z szachownicami.
Inwestycja została sfinalizowana w grudniu 2024 roku, a prace rozpoczęły się w marcu tego samego roku. Skwer Markowska jest efektem realizacji projektu z budżetu obywatelskiego pod tytułem „Zielone skwery Pragi”. Nadzór nad pracami wykonywanymi przez firmę AKG Architektura Krajobrazu wg projektu mamArchitekci sprawował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Wszystko odbyło się za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Skwer Markowska położony jest na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, która jest wpisana do rejestru zabytków od 1988 roku. Jest to ciekawy przykład przemysłowej zabudowy Warszawy z przełomu XIX i XX wieku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na edukacyjnych tablicach rozmieszczonych na terenie skweru.