Według najświeższych wyników Barometru Warszawskiego, badania które analizuje wymagania, nastawienie i opinie o jakosci życia w stolicy Polski, Warszawska Komunikacja Publiczna jest bardzo dobrze oceniana przez mieszkańców. Respondenci uznali transport publiczny za najefektywniejszy sposób przemieszczania się po mieście, wyrażając szczególne zadowolenie z jakości floty pojazdów, bezpieczeństwa oraz liczby dostępnych przystanków.
Aż 96% ankietowanych wskazało, że sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej, obok czystości, porządku i bezpieczeństwa na drogach, stanowi jedną z najbardziej istotnych sfer życia w mieście. Dodatkowo, 89% badanych jest zdania, że sektor ten jest sprawnie zarządzany, z czego aż 30% ocenia to jako „bardzo dobrze”, a kolejne 59% jako „raczej dobrze”.
Z komunikacji miejskiej korzysta codziennie lub prawie codziennie 42% respondentów. Średnia ocena jaką warszawiacy przyznali transportowi publicznemu to 7,61 na 10 punktowej skali, co w szkolnej skali ocen przekłada się na „mocną czwórkę”.
Spośród 77% warszawiaków, którzy dojeżdżają do pracy, szkoły lub uczelni, aż 66% wybiera transport publiczny. Większość z nich, czyli 48%, dotrze do celu w czasie nieprzekraczającym 30 minut (8% w 15 minut, a 40% w czasie od 16 do 30 minut). Natomiast około 23% badanych nie musi dojeżdżać.
Takie elementy funkcjonowania komunikacji publicznej jak: częstotliwość kursów, bezpieczeństwo w pojazdach, sieć połączeń, punktualność i czystość są istotne dla co najmniej 95% mieszkańców Warszawy.
W toku badania respondenci oceniali różne atrybuty komunikacji miejskiej. Z wyników wynika, że najbardziej zadowoleni są z jakości taboru i informacji (82%), bezpieczeństwa w pojazdach (81%) oraz liczby przystanków (79%). Najniższe zadowolenie budzą ceny biletów, mimo że od 2013 roku nie uległy zmianie i należą do najniższych na terenie kraju.
Chociaż autobusy nocne nadal mają swoje grono zwolenników, maleje liczba osób regularnie z nich korzystających – to jedynie około 0,5% badanych (w poprzednim roku było to około 1%), a co najmniej raz w tygodniu korzysta z nich ok. 2% (poprzednio 3%). Jednocześnie wzrosła liczba osób, które sporadycznie korzystają z nocnego transportu – do około 20% (w porównaniu do 18% w poprzednim roku).
Badanie Barometru Warszawskiego zostało zlecone przez ratusz i przeprowadzone przez pracownię badawczą PBS we wrześniu 2024 roku. W badaniu udział wzięło 3155 mieszkańców w wieku powyżej 15 lat z każdej dzielnicy stolicy. Wyniki badań ukazują, co jest dla warszawiaków ważne, z czego są zadowoleni i co można poprawić.