Od środy, 20 listopada, do 1 grudnia będzie trwał tegoroczny festiwal Niewinni Czarodzieje, który ma motto „Na karuzeli życia”. Ta fraza jest nawiązaniem do legendarnego serialu telewizyjnego „Czterdziestolatek”. Na mapie różnych punktów stolicy zaplanowane są liczne atrakcje, takie jak panele dyskusyjne, koncert Jana Emila Młynarskiego czy monodram Anny Seniuk.
Założenie programu bieżącego festiwalu Niewinni Czarodzieje zaczerpnięto z koncepcji popularnego serialu „Czterdziestolatek”, pod reżyserią Jerzego Gruzy. Fabuła skupia się na codziennych przygodach Stefana Karwowskiego, inżyniera i typowego obywatela PRL. Człowieka, który równocześnie pracuje nad wiodącymi inwestycjami budowlanymi w Warszawie lat 70., a także poszukuje swojego miejsca na ziemi. W ramach edycji festiwalu tego roku, organizatorzy powzięli zadanie wyszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, co łączy bohaterów serialu z współczesnymi mieszkańcami stolicy.
Najważniejsze wydarzenia
Pierwszym punktem programu festiwalu „Niewinni Czarodzieje” będzie rozmowa na temat muzyki zatytułowana „Weź to wyłącz, czyli co pokoleniom w duszy gra”. Dyskusja ta jest zaplanowana na jutro, o godzinie 18.00, w radiowej Czwórce przy al. Niepodległości 77/85, a swoim udziałem zaszczytą ją znani dziennikarze muzyczni: Aleksandra Budka, Adam Smolarek, Tomasz Żąda i Leszek Gnoiński.
Podczas debaty „Na wygląd trzeba zapracować”, eksperci będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy architektura posiada datę ważności oraz czy budynki starzeją się. O inwestycjach z czasów „Czterdziestolatka” będą dyskutować historycy sztuki Patrycja Jastrzębska i Jarosław Trybuś, reportażysta Filip Springer oraz architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Festiwal proponuje również dwie dodatkowe debaty: „Nowy zastępca, czyli milenials” – poruszającej temat dwóch pokoleń czterdziestolatków z 1974 i 2024 roku, oraz „Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”, która omawia ewolucję roli kobiet w społeczeństwie.
Znalazły się również propozycje dla miłośników tańca i wspomnień. Program festiwalu zawiera warsztaty sitodruku, dancing przy muzyce Beaty Kozidrak i Orkiestry Dyskotekowej Stefanex, a także koncert Jana Emila Młynarskiego i Natalii Szroeder, po którym organizatorzy zapraszają na silent disco.
1 grudnia, o godzinie 20.00, w Teatrze Rampa (ul. Kołowa 20) odbędzie się monodram “Księga ziół” (i nie tylko), czyli stand up na siedząco! Spektakl ten powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest prezentacją artystyczną jej drogi twórczej oraz doświadczeń życiowych, znaną m.in. z roli Madzi Karwowskiej.