W poniedziałek 11 listopada, stolica Polski, Warszawa, zorganizowała szereg imprez i wydarzeń z okazji obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z głównych punktów programu było wyjątkowe wydarzenie muzyczne „Wspólna Niepodległa” na terenie Cytadeli Warszawskiej, które zgromadziło 16 artystów reprezentujących 16 polskich województw. Dodatkowo, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego przygotowały liczne atrakcje dostępne dla zwiedzających przez cały dzień.
Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na terenie Cytadeli o godzinie 10:00. Na miejscu czekały na gości różnorodne propozycje, takie jak wystawy, warsztaty, gry terenowe czy specjalne prezentacje. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreślał, że Święto Niepodległości to wspólne świętowanie wszystkich Polaków. Wyrażał nadzieję, że ten dzień stanie się okazją do spotkań, słuchania muzyki i refleksji nad znaczeniem tej rocznicy. Wybór Cytadeli jako miejsca koncertu był symboliczny – symbolizuje walkę o niepodległość, a koncert miał na celu pokazanie różnorodności kulturowej Polski poprzez zaproszenie artystów z różnych regionów.
Koncert „Wspólna Niepodległa” rozpoczął się o godzinie 18:00. Na scenie zaprezentowało się 16 artystów, każdy reprezentujący swoje województwo poprzez wykonanie utworu folkowego w nowoczesnej aranżacji. Aranżacje utworów przygotował Jan Smoczyński, który razem ze swoim zespołem oraz Kapelą Maliszów towarzyszył artystom na scenie. Reni Jusis, reprezentantka Zachodniopomorskiego, podkreśliła radość z możliwości świętowania tego dnia z muzyką. Artystka podkreślała, że muzyka jest niepodległa i to właśnie dla niej jest fantastyczną okazją do prezentacji różnorodności stylów muzycznych.
Wśród uczestników koncertu znaleźli się między innymi: Sarsa reprezentująca Pomorze, Marika z Podlasia, Grzegorz Hyży z Wielkopolski, Igor Herbut z Dolnego Śląska, czy Tatiana Okupnik z Łódzkiego. Koncert był wspólnym przedsięwzięciem Prezydenta m.st. Warszawy, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Za produkcję wykonawczą odpowiadały Stołeczna Estrada i Kayax.
Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski, wyraził przekonanie, że Polacy potrzebują radosnych i wspólnotowych form świętowania niepodległości, które czerpią z historii i wyciągają z niej lekcje na przyszłość. Oprócz uroczystości na Cytadeli, odbywały się równolegle wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu, gdzie tradycyjnie odbywa się festiwal Niepodległa. Na uczestników czekały trzy sceny muzyczne oraz parada. Specjalny autobus kursował między Cytadelą a Krakowskim Przedmieściem umożliwiając mieszkańcom swobodne przemieszczanie się między miejscami obchodów.