Poprzedni tydzień w stolicy – Warszawie, został zdominowany przez tematykę bezpieczeństwa. Każdego dnia koncentrowano się na innej problematyce związanej z tym zagadnieniem. Minioną środę, 9 października, poświęcono na przeprowadzenie ćwiczeń dotyczących systemu alarmowania. Pierwsze wnioski na temat efektywności systemów informujących mieszkańców są już dostępne.
Jako prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, jestem zaangażowany w prace nad ustawą o ochronie populacji i obronie cywilnej. Uważam to za niezwykle istotne, gdyż każdy powinien dbać o podniesienie poziomu bezpieczeństwa we wszystkich obszarach. Musimy doskonalić gotowość oraz podnosić odporność, aby być przygotowanym na wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe. Stąd też powstał program Warszawa Chroni – zaznaczył prezydent Trzaskowski. Po przeprowadzeniu ćwiczeń systemu alarmowego, wyciągnęliśmy pierwsze wnioski. To jest dla nas cenna wskazówka do dalszych analiz. Teraz skupimy się na doskonaleniu tego systemu współpracując z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
O przeprowadzanych ćwiczeniach informowano poprzez alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), Warszawski System Powiadomień 19115 (WSP), Regionalny System Ostrzegania (RSO) oraz za pośrednictwem komunikatów medialnych.
Gdy test sygnału alarmowego dobiegł końca, warszawiacy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety. Zaznaczali w niej poziom słyszalności syren w miejscu, w którym przebywali podczas trwania testu. Większość ankietowanych stwierdziła, że sygnał z syren był niesłyszalny lub ledwo słyszalny. Na podstawie uzyskanych danych z ankiet postanowiono ustalić miejsca, które będą wymagały instalacji nowych syren (dotyczy to przestrzeni otwartych). W listopadzie br. planuje się stworzenie mapy pokrycia dźwiękowego syren na teren stolicy. Syreny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na wiek i przestarzałe technologie nie umożliwiają automatycznego raportowania statusu alarmu na poszczególnych syrenach. Miasto zasugeruje służbom wojewody przeprowadzenie natychmiastowego przeglądu i modernizację systemu.
Wskazane jest także zbudowanie alternatywnych kanałów alarmowania dla mieszkańców przebywających w obiektach zamkniętych. Obecnie każdy użyty system jest administrowany i uruchamiany przez inną jednostkę. Procedura przekazywania komunikatów jest niepotrzebnie rozwlekła i wydłuża czas informowania mieszkańców. Ratusz będzie dążył do MSWiA o stworzenie centralnego, modułowego systemu ostrzegania i alarmowania, dostępnego dla każdego szczebla zarządzania kryzysowego. Taki system po jednorazowym wprowadzeniu komunikatu o zagrożeniu powinien uruchamiać wszystkie dostępne na danym obszarze kanały informacyjne (np. Cell Broadcast, RSO, WSP, media) oraz urządzenia ostrzegawcze (np. syreny).
Potrzeba również usprawnić procedury współpracy oraz sprawdzić możliwości dołączenia do systemu powiadamiania innych nośników informacji np. cyfrowych tablic informacyjnych na drogach, systemów informacji pasażerskiej czy nośników cyfrowych reklam.
W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych (centra handlowe, lotniska, dworce kolejowe, stacje metra) i wieżowców, miasto stołeczne Warszawa zasugeruje przeprowadzenie analizy możliwości wdrożenia kanałów automatycznego przekazywania informacji o zagrożeniach do centrów zarządzania tymi obiektami. Skąd informacja ta zostanie przekazana wewnętrznymi kanałami komunikacji do przebywających w nich osób.