Z uwagi na coraz liczniejsze zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców, podjęto decyzję o przeprowadzeniu interwencyjnej kontroli jakości wody w oligoceńskim ujęciu przy ulicy Gawędziarzy 24. Chociaż ostatnie badania sanitarnego stanu źródła oraz funkcjonowania filtrów miały miejsce w kwietniu, maju i lipcu, uważamy za konieczne wykonanie dodatkowych analiz, których wyniki szczegółowo przedstawimy poniżej.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, do momentu otrzymania wyników badań, ujęcie zostanie tymczasowo zamknięte.

Pragniemy przypomnieć, że wszystkie badania wody z tego ujęcia są prowadzone regularnie, zgodnie z nakazami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku dotyczącego jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Harmonogram badań został oficjalnie zaakceptowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na początku roku 2024. Zgodnie z jego zapisami, co dwa lata przeprowadzany jest tzw. monitoring przeglądowy, a co sześć miesięcy analizowane są poszczególne parametry z grupy A, w tym Escherichia coli (E. coli), bakterie grupy coli, czy też ogólna liczba mikroorganizmów przy temperaturze 22°C, barwa, mętność i zapach wody oraz stężenie jonów wodoru (pH).

Podczas monitoringu przeglądowego przeprowadzonego 26 kwietnia 2024 roku badano aż 59 parametrów, w tym m.in. azotany, enterokoki i substancje promieniotwórcze jak radon czy tryt. W żadnym przypadku nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm. To samo dotyczyło stężenia żelaza (<60 µg/l przy dopuszczalnej wartości ≤200 µg/l) oraz manganu (jest: 4,5 µg/l, dopuszczalna wartość wskaźnika ≤ 50 µg/l). SANEPID po kontroli stanu sanitarnego ujęcia wykonanej 29 maja 2024 roku nie znalazł także żadnych nieprawidłowości.

Ujęcie zostało czasowo zamknięte na dwa dni w lipcu 2024 roku, po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców dotyczących metalicznego posmaku wody. W tym czasie przeprowadziliśmy chemiczną regenerację filtrów i ponowne programowanie sterowników.