Julia Keilowa, znakomita projektantka przedmiotów użytkowych, ma na swoim koncie liczne charakterystyczne prace, spośród których najbardziej rozpoznawalne są cukiernica w kształcie kuli, talerz dekoracyjny z trzema trójkącikami oraz trójsierpowa patera. W Muzeum Warszawy od 21 marca do 1 września 2024 r. widzowie będą mogli podziwiać wystawę dedykowaną tej artystce, która swoją twórczością zdobiła salony II Rzeczpospolitej.

Julia Keilowa urodziła się w Stryju, obecnie ukraińskim mieście, w żydowskim domu. Swoją edukację rozpoczęła we Lwowie i Wiedniu, a w roku 1922 wzięła ślub z Ignacym Keilem i przeniosła się do Warszawy. W roku 1925 podjęła studia na wydziale rzeźby w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych.

W 1932 roku rozpoczęła współpracę z warszawską firmą platerniczą Fraget, a potem także z fabrykami Norblina i Braci Henneberg. Szybko zdobyła uznanie krytyków i klientów dzięki swoim projektom w stylu art déco. Keilowa prowadziła również własną pracownię metaloplastyczną. Aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym stolicy, biorąc udział w wystawach zbiorowych, zdobywając nagrody i prezentując swoje rzeźby oraz przedmioty użytkowe. W 1938 roku zorganizowano jej indywidualną wystawę projektów.

Podczas II wojny światowej uciekła do Lwowa, gdzie otworzyła pracownię ceramiki. Po dwóch latach wróciła do Warszawy i ukrywała się poza gettem. W 1942 roku została zamordowana przez gestapo.

Julia Keilowa była ikoną II Rzeczpospolitej, podczas jej intensywnej kariery zacierał się podział na sztukę wysoką i użytkową. Wzornictwo stało się niezbędne dla nowoczesnej Polski, która odzyskała niepodległość w 1918 roku, a prace metaloplastyczne Keilowej często służyły jako reprezentacja sztuki II Rzeczpospolitej. Ceny jej dzieł na rynku kolekcjonerskim są dziś bardzo wysokie, a dzieła te są cenione zarówno w publicznych jak i prywatnych kolekcjach.

Baza wystawy w Muzeum Warszawy to prawie 80 obiektów zaprojektowanych i wykonanych przez Julię Keilową. Ta ekspozycja jest najszerszą prezentacją jej twórczości do tej pory, obejmując ręcznie wykonane unikalne przedmioty i prace rzeźbiarskie. Twórczość Keilowej została rozproszona podczas II wojny światowej i w kolejnych dziesięcioleciach została zapomniana, głównie z powodu zmiany ustroju.

Prace zaprojektowane przez Julię Keilową charakteryzują się wyrazistym stylem, harmonią oraz rytmicznością. Artystka często zestawiała ze sobą podstawowe bryły geometryczne, takie jak stożki, walce, kule czy graniastosłupy. Oryginalne połączenia prostych form, miękkie krawędzie i rytmiczne przesunięcia tworzą niezwykłe dekoracyjność przedmiotów jej projektu.

W ostatniej części wystawy widzowie będą mieli możliwość zobaczenia współczesnego spojrzenia na postać i twórczość Julii Keilowej. Ponad 30 nowoczesnych rozwiązań projektowych zaprezentuje grupa studentów warszawskiej ASP i School of Form, którzy inspirowali się jej dokonaniami.

Odwiedzający wystawę będą mieli również okazję do próby swoich sił w projektowaniu. Na specjalnie przygotowanym stole-warsztacie dostępne będą materiały do papieroplastyki.