Odkąd rozpoczął się bieżący rok, w przestrzeni miejskiej stolicy Polski, pojawiło się ponad tysiąc świeżych pojemników przeznaczonych na odpady. Część z nich zastąpiła stare, znoszone przez czas śmietniki, natomiast reszta ustawiona została w lokalizacjach, które wcześniej tego typu obiektów nie posiadały.
Na terenie Warszawy mieszkańcy mają do dyspozycji około 30 tysięcy pojemników na odpady umiejscowionych przy ulicach miasta. Ciężar odpowiedzialności za około 40 procent z nich spoczywa na Zarządzie Oczyszczania Miasta. W tym roku to właśnie ta jednostka umieściła w przestrzeni miejskiej 600 nowych pojemników na śmieci. Na chodnikach warszawskich wyrosło 400 betonowych, okrągłych koszy z metalowymi wieczkami, które efektywnie ograniczają roznoszenie odpadów przez wiatr i ptaki. Część z tych pojemników zastąpiła stare, nadmiernie eksploatowane i niezadaszone kosze na śmieci. Dodatkowe 200 metalowych koszy zostały umieszczone wzdłuż Traktu Królewskiego przez Zarząd Oczyszczania Miasta – zarówno w nowych, jak i dotychczasowych lokalizacjach, takich jak plac Trzech Krzyży.
Zarząd Oczyszczania Miasta dokłada wszelkich starań, aby ustawiać kosze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Lokalizacje wybierane są za sprawą pracowników jednostki, ale także mieszkańców, którzy zgłaszali swoje potrzeby do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 lub poprzez budżet obywatelski. Nowe pojemniki na odpady pojawiły się w sumie w 10 dzielnicach miasta, z czego najwięcej w Śródmieściu (81), Mokotowie (79) i Ochocie (60).
W tym roku również niektóre dzielnice stołeczne zainwestowały we własne inicjatywy oraz projekty finansowane z budżetu obywatelskiego, zakładające ustawienie nowych koszy na odpady. Większą liczbę pojemników mogą teraz korzystać mieszkańcy Bemowa, Śródmieścia, Ursusa, Wawra czy Wilanowa. Łącznie to ponad 100 nowych śmietników.
Warszawskie parki i skwery również wzbogaciły się o nowe kosze na śmieci. Od początku bieżącego roku Zarząd Zieleni ustawił lub wymienił na swoim terenie łącznie 360 pojemników, realizując zarówno własne inwestycje, jak i projekty finansowane z budżetu obywatelskiego. Jeszcze w tym roku planowane jest ustawienie kolejnych 15 koszy na prawym brzegu Wisły, pomiędzy mostem Łazienkowskim a strefą relaksu na Gocławiu.